Kuźnia i pierkarnia

„Zabytkowa kuźnia i piekarnia – wspomnienie dawnych rzemiosł” współfinansowana w ramach projektu „Rolnictwo ekologiczne i społeczeństwo wspierające zrównoważony rozwój w regionie Morza Bałtyckiego bis” dziłki wsparciu finansowemu Unii Europejskiej oraz w ramach konkursu „Kultura bliska – chrońmy nasze dziedzictwo kulturowe” Fundacji Wspomagania Wsi.

 

We wsi Kuniów istnieją szczątki XIX wiecznych kuźni i piekarni. To kulturowe dziedzictwo obecnie znajduje się w rękach prywatnych właściciel, którzy są ludźmi w podeszłym wieku. Dlatego też, aby zachować te tradycyjne dobra Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Kuniów postanowiło utworzyż kompleks pomieszczeń regionalnych pod nazwą „Izba Pamięci Regionalnej i Rzemiosła”, w skład której wchodzą kuźnia, piekarnia i izba regionalna.

 

W wybudowanej kuźni będzie wykuwana „Podkowa Kuniowa” w oryginalnym piecu z cegły klinkierowej, przy użyciu oryginalnych narzędzi z XIX wieku. W piekarni osoby odwiedzające będą mogły same wyrobić ciasto wg oryginalnej receptury, włożyć w dawnych formach i wypiec w piecu „Chleb Kuniowski”, który następnie będzie można spożyć przy stylowych ławach wśród zabytkowych eksponatów.

 

Kuźnia i Piekarnia znajdują się przy trasie rowerowej Kluczbork – Opole.

 

iregionalna1